U nas nauka staje się pasją

Ciekawostki

Ciekawostki o spedycji i transporcie
Spedycja- jest to działalność, która polega na organizacji transportu towaru bądź osób.
Spedytor- jest to osoba prawna lub fizyczna (w tym przypadku przedsiębiorca), której zadaniem jest zorganizowanie całego planu oraz trasy transportu towaru lub osób.
Spedycja kojarzy nam się głównie z transportem drogowym. I dobrze. Jednak dzielimy ją na: kolejową, drogową, lotniczą, morską i śródziemnomorską.

Transport- zespół czynności związanych z przemieszczaniem osób i dóbr materialnych za pomocą odpowiednich środków, obejmuje zarówno samo przemieszczanie z miejsca na miejsce, jak i wszelkie czynności konieczne do osiągnięcia tego celu.

1. Najszybsza ciężarówka na świecie
Określa się ją mianem piekielnej ciężarówki. Dlaczego? Otóż zamontowany ma napęd odrzutowy, wskutek czego pojazd osiąga nawet 36 tyś. koni mechanicznych oraz rozpędzenie się aż do 600km/h. Shockwave, bo tak jest nazywana, wyposażona jest w 6 kół i może spalić nawet 1000 l paliwa na 100 km.

2. Triple Road Train
Są to samochody ciężarowe, które poruszają się po drogach nawet z trzema dołączonymi elementami: naczepą i dwoma przyczepami. Ich długość osiąga nawet 52,5m, a ważą 200 ton. Takie pojazdy spotkać możemy w Australii.

3. „Inteligentna” droga sposobem na korki i pomocą dla karetek
Takie drogi, czy autostrady miałyby za zadanie częściowo kontrolować ruchy pojazdów. Drogi wyposażone byłyby w specjalne czujniki. Miałyby one kontrolować cały czas sytuację na drodze. Wszystkie informacje byłyby zapisywane i wysyłanego do specjalnego centrum, które  kontrolowałyby wskazany odcinek, przy czym ustalałoby limit prędkości dla aut. Oczywiście miałoby to za zadania utrzymaniu bezpieczeństwa na drodze.


4. Autonomiczny pojazd podwodny- autonomiczny robot poruszający się pod wodą. Wyposażony w systemy umożliwiające mu samodzielne poruszanie się w środowisku wodnym bez ingerencji człowieka jest wykorzystywany w przemyśle morskim, badaniach naukowych i przez wojsko.


5. Pojazdy autonomiczne- są to samochody potrafiące przemieszczać się z miejsca na miejsce bez udziału kierowcy. Obecnie niemal w całej Europie sytuacja prawna samochodów autonomicznych nie jest uregulowana. Nie wiadomo chociażby kto miałby odpowiadać za spowodowanie ewentualnej kolizji czy wypadku, a i samo dopuszczenie tego typu aut do ruchu drogowego nie zawsze jest możliwe. Klienci nie mają więc możliwości kupna takiego pojazdu i rozpoczęcia bezstresowej podróży.

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij