Jak działa Sideloader?

O tym przekonali się nasi uczniowie w czasie pokazu możliwości nowoczesnego sprzętu transportowego - jednej z trzech w Polsce naczep samozaładowczych podkontenerowych. Dzięki naczepie Sideloader z kontenerem morskim 40'HC uczniowie ZSTK uczestniczyli w operacji załadunkowej i poznali obsługę nowoczesnego sprzętu do przeładunku w transporcie intermodalnym. Ten specjalistyczny sprzęt charakteryzuje się  nośnością naczepy do 35 000 kg oraz możliwością przeładunku kontenerów na inne samochody lub wagony kolejowe. Kontener 40'HC (High Cube 12,192m x 2,438m x 2,896m) różni się od kontenerów DV większą wysokością i jest przeznaczony do przewozu ładunków o wysokości i długości uniemożliwiającej załadunek do standardowego kontenera.

Młodzież z ZSTK uczestniczyła w tym przedsięwzięciu dzięki firmie Pol-Inowex, która udostępniła zestaw samochodowy. Pol-Inowex, jako pracodawca od wielu lat współpracujący ze szkołą, wyszedł z inicjatywą zaprezentowania uczniom tak nowoczesnego sprzętu. Przedsiębiorstwo w ten sposób promuje kształcenie zawodowe oraz doskonalenie dodatkowych umiejętności zawodowych.

Współpraca z Pol-Inowex to dla uczniów z kierunków technik: logistyk, spedytor, mechatronik i robotyk możliwość poznania  najnowszych urządzeń i technologii stosowanych w transporcie i przemyśle.