Narodowe czytanie 2020 „Balladyna” Juliusza Słowackiego w ZSTK Lublin

BIBLIOTEKA ZSTK CZYTA ,,BALLADYNĘ”

W dniach 07-11.09 w naszej szkole, na lekcjach języka polskiego, z uczniami klas pierwszych ZSTK, czytaliśmy wybrane fragmenty ,,Balladyny'' Juliusza Słowackiego.
W powitalnym przemówieniu pan Daniel z biblioteki wspomniał krótko o historii akcji, jej celu
 i znaczeniu.

Lekturą narodowego czytania w tym roku była ,,Balladyna” Juliusza Słowackiego - wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Jest to powieść o dwóch siostrach Alinie i Balladynie, która stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo, rzeźbę. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje cieszą się do dnia dzisiejszego dużym zainteresowaniem.

Biblioteka ZSTK przygotowała również gazetkę szkolną na temat Juliusza Słowackiego. Zawierała ona podstawowe informacje na temat życia Juliusza Słowackiego, jego twórczości,  ciekawostki i wizerunki  wybitnego pisarza, oraz informacje o Balladynie.

Akcja narodowego czytania podobała się wszystkim, a za rok również będziemy brać udział w kolejnej edycji Narodowego Czytania.

Zapraszamy do obejrzenia galerii