Klasa 2it na warsztatach „Oszczędź sobie na przyszłość - uczeń, pracownik, emeryt”

W dniu 16 lutego 2017 r. klasa 2it uczestniczyła w konferencji i warsztatach dla młodzieży pt.: „Oszczędź sobie na przyszłość - uczeń, pracownik, emeryt” organizowanej przez: Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie.

Na konferencji zostały omówione systemy emerytalne na świecie, polski system emerytalny oraz sposoby oszczędzania i inwestowania. Część warsztatowa była podzielona na trzy tematy: W pierwszej uczniowie mogli poznać podstawowe sposoby finansowania systemów emerytalnych, konstrukcje systemów emerytalnych.

W drugiej dowiedzieli się od czego zależy wysokość emerytury. Obliczyli składki na ubezpieczenia społeczne oraz prognozowana emeryturę. W trzeciej części poznali różnorodne sposoby oszczędzania i inwestowania, w kruszce, nieruchomości, lokaty bankowe, obligacje, akcje oraz fundusze inwestycyjne. Dowiedzieli się jak racjonalnie podejmować decyzje finansowe z uwzględnieniem ryzyka inwestycyjnego. Warsztaty dały uczniom możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu przedsiębiorczości. Niektórzy uczniowie mieli okazję udzielić wywiadu dla Panoramy Lubelskiej.